Po stwierdzeniu zgonu niezwykle ważne jest odpowiednie zabezpieczenie ciała do czasu pochówku. Aby rozkład tkanek nie zachodził zbyt szybko, ciało musi znaleźć się w miejscu, w którym będzie panowała niska temperatura. Do takich zalicza się specjalistyczne chłodnie, w których zwłoki przechowywane są aż do dnia pogrzebu.
Jak kwestie przechowywania zwłok reguluje prawo?
Przechowywanie zwłok ma służyć utrzymaniu ich w dobrym stanie do momentu pogrzebu. Kwestie te reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 23 marca 2011 roku. Zgodnie z nim ciało musi być przechowywane w temperaturze, która nie przekracza czterech stopni Celsjusza. Dzięki temu udaje się zahamować proces rozwoju bakterii gnilnych, a tym samym rozkładu ciała.
Czym jest chłodnia pogrzebowa?
Chłodnia pogrzebowa to nic innego, jak specjalne pomieszczenie, które zostało stworzone z myślą o przechowywaniu zwłok. Chłodnie można znaleźć zarówno w szpitalach, jak i niektórych domach pogrzebowych. Mówiąc o nich, warto wspomnieć, że dzieli się je na dwa rodzaje. Jedne to chłodnie, w których panuje temperatura od dwóch do około czterech stopniu. Pozwalają one na przechowywanie ciała nawet przez kilka tygodni. To właśnie takie chłodnie znajdują się w domach pogrzebowych. Wyróżnia się również chłodnie, w których utrzymywana jest temperatura poniżej zera – może ona sięgać nawet minus pięćdziesięciu stopni. Są one wykorzystywane w zakładach medycyny sądowej. Tak niska temperatura sprawia, że rozkład ciała nie tylko spowolniony, ale całkowicie zatrzymany. W efekcie ciało nie zmienia wyglądu nawet przez lata, zachowując swój kształt.
Czy chłodnia pogrzebowa to jedyne pomieszczenie niezbędne w przypadku postępowania ze zwłokami?
Chłodnia jest pomieszczeniem przeznaczonym wyłącznie do przechowywania zwłok. Bardzo często obok niej znajduje się jednak miejsce, w którym ciało zmarłego można przygotować do pochówku. Należy bowiem zaznaczyć, że zgodnie z przepisami w chłodni nie myje i nie ubiera się ciała – robi się to w oddzielnym pomieszczeniu.